תושבי ערד נגד מכרה הפוספטים בשדה בריר, שבערדרוצים לחיות בלי מכרות (ע"ר)

שאלות נפוצות

שאלה: האם שדה בריר יספק מקומות פרנסה בערד?

תשובה: לא! בשדה בריר יועסקו כעשרים איש בלבד. אך כתוצאה מהקמת המכרה יסגרו מפעלים בערד ועובדיהם יפוטרו. יתרה מכך, הקמת המכרה תפגע בענף התיירות בעיר ערד.

בפגישה עם אנשים בכירים ביותר מ''רותם-אַמְפֶרְט'' למדנו שמספר המועסקים הכולל בשדה בריר, כורים, נהגים ועוד, יגיע ל20.
מה שחמור יותר הוא שהפעלת שדה בריר תגרום למפעלים קיימים, הרגישים לאבק והמעסיקים מאות עובדים, להעתיק את פעילותם מערד למקומות אחרים, אולי אפילו לחו''ל. מאות עובדים יאבדו את מקור פרנסתם ועוד רבים בתעסוקות שמסביב.
כמו כן בשנים האחרונות מתפתח בערד תחום התיירות, תחום שייפגע בצורה נואשת כתוצאה מהקמת המכרה, הרי מי ירצה לנפוש בעיר מכרות.

 

שאלה: האם הכרייה בשדה בריר מסוכנת לתושבי ערד

תשובה: כן! מומחי משרד הבריאות קבעו, כתוצאה מהקמת מכרה הפוספטים בשדה בריר תעלה רמת התחלואה והתמותה בעיר ערד.
במהלך השנים האחרונות התייחסו רופאי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, מספר פעמים להשפעות הבריאותיות של מכרה הפוספטים בשדה בריר. בכול חוות הדעת קבעו הרופאים המומחים כי המכרה מסוכן לבריאות, וכי כתוצאה מהקמתו יחלו תושבי ערד וסביבתה, ואף ימותו.

 

שאלה: למה אנחנו מתנגדים למכרה ניסיוני

מכרה ניסיוני הוא מכרה לכל דבר ועניין, הוא מסוכן, כי במהלך הכרייה בו יפלטו חומרים רדיואקטיביים ומזהמים אחרים לאוויר, דבר שיגרום תחלואה ותמותה, לאורך שנים רבות.

החומרים שננשמים גורמים לנזק מצטבר ולוקח שנים רבות עד אשר המחלה פורצת. ולכן בחינה ניסיונית של שנה- שנתיים מסוכנת לתושבים בדיוק כמו מכרה רגיל, ואת תוצאותיה נראה במשך שנים רבות.

יתרה מכך ישנם מחקרים ממקומות שונים בעולם שמראים קשר בין תחלואה בסרטן לבין מגורים לצד מכרות פוספט, ולכן אין צורך לעשות על תושבי ערד ניסוי נוסף.

שאלה : האם הכרייה בשדה בריר חשובה לכלכלת מדינת ישראל?

תשובה: לא! מאז שכי''ל הופרטה והגיעה לידי האחים עופר הרווחים אינם מושקעים דווקא בישראל ליצירת מקומות עבודה.

 

שאלה: עיקר מניות כי''ל נמצא בידי הציבור, מכאן שלטובת הציבור עדיף לכרות בשדה בריר.

תשובה: לא! הכרייה בשדה בריר תסכן תושבים רבים. חלק מלקוחות רותם אמפרט רגישים לפגיעה בסביבה ובאנשים. יש אפשרות שלקוחות אלה יפסיקו את ההתקשרות עם החברה אם היא תקים את המכרה.
בשנים האחרונות חלק מלקוחות כי''ל החלו להראות אחריות חברתית וסביבתית (בעיקר הלקוחות האירופאיים). לקוחות אלה יחדלו לקנות את מוצרי החברה אם יקום המכרה בשדה בריר, דבר שתהיה לו השפעה שלילית על החברה ועל מניות החברה.

 

שאלה: רותם טוענת שיש לה רזרבות פוספט ל-10 שנים, ואם לא יקום המכרה יאלצו לסגור את המפעל.

תשובה: לא! גם בשנות ה-80 טענה חברת פוספטים בנגב שיש לה רזרבות לכריית פוספט ל-10 שנים, ואם לא יאשרו לה את מכרה זוהר צפון יאלצו לסגור את המפעל. חלפו קרוב ל-30 שנה והחברה עדיין פעילה.
בנגב קיימים מרבצי פוספט אדירים מלבד זה שבבקעת ערד. שדה בריר הוא הרווחי ביותר מביניהם. הפוספט מצוי על פני השטח או מטרים ספורים מתחתיו - ובמרחק לא גדול ממפעל העיבוד הנמצא במישור רותם. לכן חברת רותם אמפרט מעוניינת לכרות דווקא בשדה בריר.
כבר בשנות ה-80 עמדה חברת פוספטים בנגב, שהופרטה לחברת רותם אמפרט דהיום, על הפוטנציאל האדיר של בקעת ערד. אז, בשנות ה-80, היו אלה שדות זוהר צפון ודרום, שבעקבות התארגנות התושבים ובראשם ראש המועצה דאז מר בייגה שוחט, הוחלט לא לאשר את הכרייה בהם, והיום זה חלק משדה זוהר דרום שהחליף את שמו לשדה בריר בו רוצה רותם אמפרט לכרות.
החשש הוא שאם יותר להם לכרות בשדה-בריר הם לא יסתפקו בכך וימשיכו עד שיכרו את כל שדות זוהר.

 

שאלה: האם עיריית ערד תומכת בהקמת המכרה?

תשובה: לא! לפני כחצי שנה ובשתי הקדנציות הקודמות העירייה החליטה שהיא מתנגדת לשדה-בריר, בשל מכלול ההשפעות שתהיינה למכרה אם – חלילה – יוקם. עמדה זו הושמעה פעמים אחדות בכנסת וקבלה את חיזוקה בתשובות העירייה לבית-משפט עליון ולבית המשפט המחוזי.

בהשפעות האלה נכללו, כמובן, ההשפעות המזיקות לבריאות התושבים אולם לא פחות מכך הודגש הנזק שייגרם לאפשרויות פיתוח התיירות, האויר הנקי כמשאב והדימוי העירוני של ''קסם באוויר'' ושל ''מקום שטוב לחיות בו''